استفاده از یک خمیر دندان مناسب می تواند عمل سایش را 40 برابر کم کند

 

 

 

خمیردندان‌ها به تمیز کردن و پایش کردن سطوح دندان‌ها کمک می‌کنند. این مواد بیشتر به شکل خمیر استفاده می‌شوند، اما پودرهای دندانی و ژل‌ها نیز در دسترس می‌باشند. خمیر دندان‌ها متشکل‌اند از مواد ساینده‌ای از قبیل اکسیدهای سیلیکون، اکسیدهای آلومینیوم و گرانولرپلی‌وینیل‌کلرید، آب، مواد جاذب رطوبت (هموکتانت)، صابون یا دترژانت، مواد طعم‌دهنده (Flavoring)، موادی با اثردرمانی از قبیل فلوراید و پیروفسفات...

خمیر دندان‌ها باید به اندازه کافی برای تمیز و پایش کردن مناسب، ساینده باشند، ولی باید ملاحظات لازم انجام گردد تا افرادی که به شدت مسواک می‌زنند ساختمان ریشه و مواد ترمیمی نرم را دچار سایش نکنند. مواد ساینده معمولا به شکل نمک‌های معدنی غیرمحلول 20 تا 40 درصد از یک خمیردندان را تشکیل می‌دهند. استفاده مناسب از یک خمیردندان می‌تواند عمل سایندگی یک مسواک را حتی تا 40 برابر بهبود بخشد. پودرهای دندانی دارای حدود 95 درصد مواد ساینده بوده و پنج برابر بیشتر از خمیردندان‌ها ساینده هستند.


سایش دندان‌ها

کیفیت سایندگی خمیردندان‌ها مینا را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما سایش بیشتر در مورد بیماران با ریشه‌های عریان مطرح می‌باشد، چرا که عاج 25 برابر و 35 برابر سریع‌تر از مینا ساییده می‌شود. این مساله می‌تواند به سایش و حساسیت ریشه منجر شود. تحقیقات موجود نشان می‌دهد که تخریب بافت سخت دندانی و سایش آنها، ناشی از روش‌های بهداشتی دهانی، اساسا مربوط به خمیردندان‌های ساینده بوده در حالی که ضایعات لثه‌ای می‌تواند به تنهایی توسط مسواک ایجاد شود.

سایش در دندان‌های فک بالا شایع‌تر از دندان‌های فک پایین است و در نیمه سمت چپ قوس دندانی بیشتر از سمت راست یافت می‌شوند. این مساله نشان می‌دهد که دسترسی و راست دست یا چپ دست بودن نیز ممکن است در ابراژن دخیل باشد. خمیردندان‌هایی که کارایی لازم برای کنترل پلاک را با حداقل ابراژن تامین می‌نمایند، ترجیح داده می‌شوند.

علاقه زیادی جهت ارتقای خمیردندان‌ها با استفاده از آنها به عنوان حامل برای مواد شیمیایی درمانی وجود دارد تا از تشکیل پلاک جرم پوسیدگی‌ها یا حساسیت سطح ریشه ممانعت کنند. اثر ضد پوسیدگی مشخص فلوراید موجود در خمیردندان‌ها ثابت شده است.

برای رسیدن به این اثر یون‌های فلوراید باید به صورت آزاد و نه به صورت باندشده با ترکیبات سیستم ساینده در خمیردندان موجود باشد. هیات مشاوره انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) در بخش‌ علمی (قبلا به نام بخش درمان‌های دندانپزشکی نامیده می‌شد) خمیردندان‌های حاوی فلوراید را ارزیابی کرد. خمیردندان‌های متعددی با مقادیر صحیح فلوراید یافت شده (ppm 100 تا ppm 1100) که مطالعات مختلف اثرات کاهش پوسیدگی توسط آنها را نشان داده‌اند. خمیردندان‌هایی که توسط ADA تست شده و تعیین شده که دارای یون فلوراید در مقادیر مناسب می‌باشند، می‌توانند برای محافظت از پوسیدگی مورد استفاده قرار گیرند.

ثابت شده است موادی از قبیل کلرهگزیدین، پنی‌سیلین، فسفات آمونیوم، دی‌ازیک، واکسن‌ها، ویتامین‌ها، کلروفیل، فرمالدیید ارزش‌درمانی اندکی در خمیردندان‌ها دارند. خمیردندان‌هایی برای کنترل جرم، ترکیبات فعال پیروفسفات اخیرا در دسترس قرار گرفته‌اند. این ترکیبات از ایجاد کریستال در جرم جلوگیری کرده ولی تاثیری روی یون‌های فلوراید در خمیردندان نداشته یا حساسیت دندان را افزایش نمی‌دهد. این نوع از خمیردندان‌ها، تشکیل جرم‌های بالای لثه جدید را تا 30 درصد کاهش می‌دهند، اما روی جرم‌های موجود، جرم‌های زیر لثه و یا التهاب لثه تاثیری ندارند. برای دستیابی به بیشترین تایید متعاقب مصرف خمیردندان‌های ضد جرم وقتی که بیمار شروع به مصرف روزانه این خمیردندان‌ها می‌کند دندان‌ها باید تمیز و کاملا عاری از جرم بالای لثه‌ای باشد. اثر ممانعتی این خمیردندان‌ها تنها در مقابل تشکیل جرم جدید خواهد بود.


مسواک بین دندانی

این مسواک‌ها متشکل‌اند از: انواع مخروطی شکل یا استوانه‌ای که از الیافی ساخته شده که روی یک دسته نصب گردیده است. مسواک‌های بین دندانی به خصوص برای تمیز کردن سطوح دندانی بزرگ، ناهموار یا مقعر در مجاورت فضاهای بین دندانی وسیع مناسب است.

مسواک‌های بین دندانی از هر نوعی که باشند در فضای بین دندانی قرار گرفته و بین دندان‌ها با دامنه کوتاه به صورت عقب و جلو حرکت داده می‌شوند. برای اینکه عمل تمیز کردن با بیشترین کارایی صورت گیرد، شاید بهتر باشد که عرض مسواک انتخاب شده کمی بیشتر از فضای بین دندانی باشد که باید تمیز گردد. البته لزوم استفاده از مسواک بین دندانی به فضاهای باز بین دندان‌ها محدود می‌شود که تشخیص لزوم استفاده از آن با دندانپزشک مربوطه است.

 

/ 4 نظر / 28 بازدید
یاشیل احدی مقدم

سلام. خوش حال ام که این قدر با علاقه و فعال هستید. و در این دوره واقعن نعمتی است کسی که بخواهد برای مردم بنویسد نوشته ها تان را می خوانم دکتر موفق باشید

shz

با سلام خدمت شما دوست عزيز و گرامي وبلاگ خوبي داري خسته نباشيد آيا دوست داريد نظرات شما در روز بالاي 100 نظر باشد ؟ آيا دوست داريد وبلاگ پر خاطبي داشته باشيد ؟ آيا دوست داريد بهترين امار رو بدست بياريد ؟ آيا دوست داريد با هزاران نفر تبادل لينک کنيد ؟ چاره شما در وبلاگ بنده است تيم ما برنامه اي طراحي کرده براي ارسال نظر به صورت گروهي براي سه سريس بلاگفا - ميهن بلاگ - بلاگ اسکاي کار اين برنامه اينه که يه ليست وبلاگ پيدا ميکنند ويک متن از شما ميگرند و به همش ارسال ميکنند در کل نرم افزار ارسال نظر به صورت گروهي است که خيلي خوب و مفيد هستند براي اطلاعات بيشتر و نحوه ي دريافت به وب بياييد موفق باشيد

مرکز تخصصی و بین المللی زبان انگلیسی oli

دوره های عادی مکالمه (REGULAR ) دوره های فشرده مکالمه (CRASH ) دوره مکالمه ومکاتبه تجاری و بازرگانی( BUSINESS) مکالمه ویژه مهندسان (English For Engineers) با ارائه مدرک معتبر دانشگاه صنعتی امیرکبیر دوره تخصصی IELTS دوره تخصصی TOEFL دوره های تخصصی GRE,GMAT ,OET ,MCHE دوره Movie دوره بحث آزاد دوره تکمیلی مترجمی متون خاص / مترجمی همزمان کلاسهای گروهی / خصوصی / نیمه خصوصی آدرس: سیدخندان – کوچه باقری – جنب دانشگاه خواجه نصیر – پلاک ۹ – طبقه آخر تلفن: ۸۸۴۶۸۸۸۱ ۸۸۴۶۶۰۲۲ ۸۸۴۶۵۴۴۰ مرکز پیام کوتاه: ۱۰۰۰۰۰۶۵۴

فاطمه

دوست عزيز سلام اگه مايل به تبادل لينک هستي لطفا منو با عنوان جديدترين مدل لباس 2010 لينک کن و بعد اطلاع بده تا من هم سريعا شما رو لينک کنم امار روزانه : 5000 رنک :2 http://jml2.persianblog.ir/ راستي اينم فروشگاه ژورناله ماست ××× فروش واقعا استثنائي ژورنال لباس 2009-2010 با بيش از 4200 مدل لباس از سري مدل هاي لباس شب،عروس،نامزدي،کت و دامن، کت و شلوار، اسپورت، مانتو، بچه گانه قيمت : 3900 دي وي دي