استدلال جدید در مورد دندان عقل

افرادی که دندان‌های عقل خود را کشیده‌اند می‌دانند که این دندان‌ها واقعا غیر از مزاحمت اثری ندارند.

 

 

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازپایگاه اینترنتی لایوساینس، اکنون مطالعه‌ای که جزئیات آن در شماره ‪ ۲۷سپتامبر مجله “نیچر” منتشر شده است، نشان می‌دهد که این دندان‌های آزاردهنده احتمالا به تنها به دلیل ضعف در یک مکانیسم تکاملی که به آنها اجازه می‌دهد به انتهای فک راه پیدا کنند، وجود دارند.

 

دندان‌های آسیا عقب‌ترین دندان‌ها در دهان بیشتر پستانداران هستند.

 

انسان‌های بزرگسال ‪ ۱۲دندان آسیا دارند ( سه دندان آسیا در هر طرف فک بالا و پایین) و آخرین دندان هر گروه دندان عقل نامیده می‌شود.

 

دندان‌های آسیا معمولا به ترتیب از جلو به عقب درمی‌آیند و دندان عقل آخرین دندانی است که در سنین بین ‪ ۱۶تا ‪ ۲۴سالگی نمایان می‌شود.

 

اگر به اندازه کافی در فک جایی برای رویش دندان‌های عقل نباشد و رویش آنها موجب بروز نامنظمی در دندان‌های دیگر شوند در آن موقع زمان انجام رویه دردناک دندانپزشکی که همانا کشیدن دندان عقل است فرا می‌رسد.

 

یک موضوع درباره دندان‌های آسیاب که دانشمندان را گیج و متحیر کرده این است که چرا برخی افراد دندان‌های عقل بسیار بزرگی دارند درحالیکه سایر افراد (که در واقع شانس آورده‌اند) ممکن است اصلا دندان عقلی نداشته باشند.

 

برای کمک به پاسخ به این سوال، محققان در “دانشگاه هلسینکی” در فنلاند دندان‌های موش را در محیط آزمایشگاهی کشت دادند.

 

محققان دریافتند که توازن میان دو مکانیزم مولکولی یعنی “فعال‌سازی” و “بازداری”، تعداد دندان‌هایی را که از ریشه دندان (جوانه کوچکی از بافت که بعدا به دندان تبدیل می‌شود) می‌رویند و اندازه این دندان‌ها را کنترل می‌کند.

 

زمانیکه این دو مکانیزیم در توازن هستند هر سه این دندان‌ها درمی‌آیند و اندازه آنها تقریبا یکسان است.

 

اما اگر این دو مکانیزم در توازن نباشند، اندازه این دندان‌ها متفاوت می‌شود. اگر مکانیزم فعال‌سازی برنده شود، هر دندان به ترتیب بزرگتر می‌شود بطوریکه دندان عقل، در نقش قلدر گروه عمل می‌کند و دردی واقعی را در دهان ایجاد می‌کند. در مواردی بسیار استثنایی نیز ممکن است که سر و کله چهارمین دندان آسیا نیز پیدا شود.

 

از طرف دیگر اگر مکانیزم بازداری برنده شود، این دندان‌ها به ترتیب کوچکتر می‌شوند بنابراین دندان عقل از همه آنها کوچکتر می‌شود که در نهایت این وضعیت، ممکن است اصلا دندان عقلی نروید.

 

“یوکا یرنوال” یکی از اعضای گروه محققان گفت، بیشتر انسان‌های اولیه هر چهار دندان عقل خود را داشتند و همه آنها تقریبا به یک اندازه بودند بنابراین در آن زمان احتمالا این دو نیرو در توازن بودند.

 

یرنوال به لایوساینس گفت، اما اکنون دندان‌های عقل ما معمولا کوچکتر از بقیه دندان‌های آسیاب هستند که این بدین معناست که نیروی بازداری احتمالا از نظر تکاملی برنده می‌شود. هرچند در تمام اشخاص به این صورت نیست.

 

یرنوال گفت، حتی با وجود اینکه دندان‌های عقل کوچکتر می‌شوند اما هنوز می‌توانند مشکلاتی بوجود آورند زیرا فک انسان نیز با گذشت زمان کوچکتر شده است که این موضوع می‌تواند به این دلیل باشد که انسان‌ها آشپزی یاد گرفته‌اند و غذای ما اکنون نرمتر شده است و به نیروی کمتری برای جویدن نیاز دارد.

 

بنابراین دندانپزشکان تا مدتها بعد کارشان همچنان رونق خواهد داشت.

/ 2 نظر / 50 بازدید
ایران مارکت سنتر

درخانه خريد كنيد ، در خانه پرداخت كنيد (پول را به مامور پست بدهيد) عرضه تمام محصولات ارايشي-بهداشتي، اموزشي ، نرم افزار، كتاب و مجله ،موسيقي،زبان،كتاب الكترونيك،زيور الات ، لوازم ، خدمات،و .... ارسال توسط پست به سراسر كشور

علی کوه زادی

سلام دوست عزیز وبلاگت عااااالییییییییه... بی تعارف می گم. با اول هست که می بینم وبلاگت رو. ولی مطمئنم از این به بعد مرتب سر می زنم. موفق باشی دوست قدیمی