تحصیل در دوره‌ی دندانپزشکی در آمریکا

تحصیل در دوره‌ی دندانپزشکی در آمریکا

دانشکده‌ی دندانپزشکی در آمریکا در مقطع تحصیلات تکمیلی است و برای گرفتن پذیرش در این مدارس و ورود به آن‌ها ابتدا یک سری تحصیلات مقدماتی لازم است. معمولاً رایج و میسر نیست که افراد از ایران برای ورود مستقیم به دانشکده‌ی دندانپزشکی به عنوان دانشجوی خارجی پذیرش بگیرند. معمولاً دانشجو یا از ابتدا تحصیلات مقدماتی را از آمریکا شروع می‌کند تا به مرحله‌ی تقاضای پذیرش در برنامه‌های مخصوص برای گرفتن مدرک برسد و یا این امکان هم هست که اگر از ایران مدرک لیسانس دارید بتوانید انتقال دهید و شرایط دیگر را، که در زیر ذکر می شود، هم مهیا کرده و سپس برای دانشگاه دندانپزشکی تقاضا کنید. در آمریکا حدود 55 دانشکده‌ی دندانپزشکی وجود دارد که برخی خصوصی و برخی دولتی هستند. (در کانادا این تعداد حدود 10 دانشکده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه های کانادا به این سایت مراجعه کنید: http://www.dent.unc.edu/careers/prospective_students/canadian.htm

 

 

الف – نحوه‌ی آمادگی و تقاضای پذیرش برای کسانی که می‌خواهند از ابتدا از آمریکا شروع کنند

موارد زیر برای تقاضای پذیرش و ورود به دانشکده‌ی دندانپزشکی لازم است:

داشتنِ مدرک لیسانس – راه‌های متفاوتی برای تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در آمریکا وجود دارد. معمول‌ترین آن این است که فرد یک مدرک لیسانس در یکی از رشته‌های تجربی از یکی از دانشگاه‌های آمریکا بگیرد و سپس برای رشته‌ی دندانپزشکی اقدام کند. لزوماً احتیاج نیست مدرک لیسانس از همان دانشگاهی باشد که قصد دارید برای رشته‌ی دندانپزشکی آن اقدام کنید. ولی باید در نظر داشته باشید که برخی از دانشگاه‌ها در رشته‌های تجربی قوی‌ترند و بیشتر مورد قبول دانشکده‌های دندانپزشکیِ خوب هستند. برای بعضی از دانشکده‌های دندانپزشکی داشتنِ مدرک لیسانس الزامی نیست اما به دلیل رقابتِ زیاد، داشتنِ این مدرک (و یا حتی مدارک بالاتر) شانس قبولی را زیاد می‌کند. هر چند که رشته‌ی تحصیلی در دوره‌ی لیسانس می‌تواند هر رشته‌ی مورد علاقه‌ی شما باشد ولی بیشتر دانشجو ها در رشته‌های زیست‌شناسی، شیمی و مشابه آن‌ها مدرک می‌گیرند. اگر رشته‌ی لیسانس فرد متفاوت از این‌ها باشد متقاضی می‌بایست درک کافی از دروسی چون زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی داشته باشد (این درس‌ها را اضافه بر درس‌های لازمِ لیسانس خود برداشته باشد.) چراکه این درس‌ها هم در امتحان ورودی گنجانده شده‌اند و هم پیش‌نیاز ورود به رشته‌ی دندانپزشکی هستند. نمره‌های تحصیلی قبلی در اخذ پذیرش نقش مهمی دارد. معمولاً حداقل معدل 3.2 یا 3.3 از 4 برای پذیرش لازم است. برای خیلی از دانشکده‌های خوب که رقابت بیشتری بین متقاضیان وجود دارد معدل 3.5 به بالا مطلوب است. همچنین بهتر است که فرد در دوره‌ی لیسانس خود هر ترم حداقل 12 واحد داشته باشد که نشان دهد توانایی تحمل فشار درسی را دارد.

امتحان Dental Admission Test (DAT) : DAT یک امتحان سراسری در آمریکا (و کانادا) است که یکی از فاکتورهای مهم در پذیرفته شدن فرد محسوب می‌شود. این امتحان امروزه کامپیوتری برگزار می‌شود و متقاضی هر زمان که آمادگی داشته باشد می‌تواند این امتحان را در مراکز مشخص‌شده بگذراند و نتیجه را همان روز دریافت کند. نمره‌ی DAT از 30 است و شامل چند بخشِ زیر: علوم طبیعی (زیست‌شناسی، شیمی آلی و معدنی) ریاضیات Quantitative Reasoning و درک مطلب Reading Comprehension و قدرت درک تجسمی Perceptual Ability Test بخش درک مطلب برای کسانی که تسلط کافی روی زبان انگلیسی ندارند مشکل است و نیاز به تمرین بیشتر دارد چون شخص باید در زمان نسبتاً کوتاهی 3 مقاله‌ی بلند را بخواند، درک کند و به سؤال‌های مربوط پاسخ دهد.

Job Shadowing : در آمریکا از شخص متقاضیِ پذیرش ورود به دانشکده‌ی دندانپزشکی انتظار می‌رود که اطلاعات به نسبت کافی از این رشته داشته باشد. این اطلاعات را می‌توان با گذراندنِ یک دوره‌ی حدوداً 40ساعته در یک مطب دندانپزشکی به عنوان مشاهده‌کننده (Observer) و یا کار موقت به عنوان دستیار (Dental Assistant) به دست آورد.

توصیه‌نامه: حداقل 3 توصیه‌نامه لازم است مثلاً دو توصیه‌نامه از سوی اساتید دروس اختصاصی و یکی هم از یک مشاور مدرسه و یا دکتر دندانپزشکی که تحت نظر او کارآموزی کرده‌اید. توصیه‌نامه‌ها بسیار مهم هستند و باید از سوی کسانی نوشته شوند که شما را بشناسند و شایستگی و آمادگی شما را برای ورود به دانشکده‌ی دندانپزشکی توصیه کنند. بنابراین از همان ابتدای دوره‌ی لیسانس لازم است که دانشجو با اساتید خود ارتباط خوبی برقرار کرده و خود را به آنها بشناساند.

کارهای فوق برنامه: از موارد مورد توجه دیگر شرکت داشتن در کارهای فوق برنامه است نظیر فعالیت در انجمن‌های مختلف دانشجویی، کارهای داوطلبانه در داخل و یا خارج دانشگاه، تجربه‌ی مدیریتی، کارهای پزوهشی و یا کلاس‌هایی مثل سفال‌گری که در ارتباط با کار با دست‌هاست.

مرام‌نامه (Personal Statement): در مرام‌نامه فرد باید توضیح دهد که چرا رشته‌ی دندانپزشکی را انتخاب کرده است و چه تجربیاتی دارد.

زمان اقدام کردن (Apply): دانشجویانی که نمی‌خواهند بین دوره‌ی لیسانس و ورودشان به رشته‌ی دندانپزشکی فاصله بیفتد در تابستان سال سوم دوره‌ی لیسانس خود برای ترم پاییز سال بعد اقدام می‌کنند و حداکثر تا آن موقع هم باید امتحان DAT را بدهند تا نمره‌شان به موقع به مدارس مورد نظر فرستاده شود. معمولا زمان شروع فرستادنِ application اوایل ماه ژوئن است. توصیه می‌شود که متقاضی تا زمان مهلت اخذ مدارک صبر نکند و هر چه زودتر مدارک خود را برای بررسی ارسال کند چراکه ممکن است به رغم داشتن شرایط خوب ظرفیت دانشجوی دانشکده قبلاً توسط سایرین تکمیل شده باشد.

نحوه‌ی اقدام: متقاضی باید درخواست‌نامه‌ی اولیه به همراه مابقی مدارک را به سازمانی به نام AADSAS (www.aadsas.org) بفرستد و سپس این سازمان مدارک را به دانشکده‌های مورد نظر متقاضی ارسال می‌کند. برخی مدارس ممکن است یک سری فرم‌های ثانویه (Secondary Application) هم برای تکمیل مدارک به‌طور جداگانه برای متقاضی بفرستند.

مدت زمان تحصیل: دوره‌ی لیسانس معمولاً 4ساله و بعد آن خود دوره‌ی دندانپزشکی در اکثریت دانشکده‌ها 4ساله است. برخی چون University of Pacific دوره‌ی فشرده‌ی 3ساله دارند و یا همانند هاروارد دوره‌ی طولانی‌تر 5ساله دارند. برخی دانشگاه‌ها همچون University of Pacific برنامه‌های مخصوصی Predental Program))دارند که فرد به جای لیسانس می‌تواند یک دوره‌ی فشرده 2-3 ساله بخواند و بعد به رشته‌ی دندانپزشکی وارد شود.

http://www.pacific.edu/admission/academics/accel_programs/dental/index.asp

شهریه‌ی تحصیلی: شهریه‌ی دانشکده‌ی دندانپزشکی از دوره‌ی لیسانس خیلی بیشتر است و میزان آن بسته به خصوصی یا دولتی بودنِ دانشکده و یا مقیم ایالت بودن یا نبودنِ دانشجو و یا خارجی بودنِ وی بین 65هزار تا 200هزار دلار (برای کل 4 سال تحصیلی) متغیر است. این مبلغ جدای از هزینه‌های مربوط به خرج زندگی دانشجویی‌ست. اکثر دانشجویان دوره‌ی دندانپزشکی برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی خود وام می‌گیرند. برای افراد مقیم آمریکا برخی وام‌های خصوصی و دولتی موجود است. برخی بورس‌های تحصیلی هم وجود دارند که معمولاً میزان‌شان خیلی کمتر از مبلغ شهریه است. در دوره‌ی لیسانس امکان کار برای افراد مقیم آمریکا در حین درس وجود دارد (اگر شخص مقیم آمریکا نباشد تنها در داخل دانشگاه اجازه‌ی کار دارد) اما در دوره‌ی دندانپزشکی به دلیل حجم زیاد درس‌ها زمانی برای کار جانبی باقی نمی‌ماند.

انتخاب دانشگاه دندانپزشکی: این انتخاب بستگی به نظر شخصی دارد. برای برخی محل زندگی مهم است و برای برخی دیگر میزان تأکید دانشکده بر روی پژوهش و یا ورزیدگی در کلینیک اولویت دارد. اگر شخص در نظر دارد که بعد از دوره‌ی دندانپزشکی تخصص بگیرد بهتر است که مدارسی را که از نظر سطح تحصیلی و پژوهشی رتبه‌ی بالاتری دارند، در نظر بگیرد. اطلاعات مربوط به دانشکده‌های مختلف را می‌توان از طریق اینترنت به دست آورد. چند سایت مفید:


adea , ada , aadsas , aadsas2007 , predents


ب – نحوه‌ی کار برای کسانی که از ایران  مدرک DDS دارند  و می‌خواهند این مدرک را در آمریکا بگیرند

تا چند سال قبل این امکان وجود داشت که با دادن چهار امتحان Board در آمریکا شامل دو امتحان National Dental Board و State Board و Bench Board ) این مدرک و اجازه‌ی کار را گرفت. ولی در حال حاضر در اکثریت یا تمام ایالت‌ها این روش برای دندانپزشک‌های خارجی میسر نیست و فرد باید 2 سال در دانشکده‌ی دندانپزشکی بخواند تا این مدرک را بگیرد. برای ورود به دانشکده هم نمره‌ی خوب تافل (Toefl) و Part I National Dental Board Exam - نیاز است. برخی دانشگاه‌ها ممکن است Part II را هم بخواهند. بعد از ورود هم فرد مانند بقیه‌ی دانشجوها باید در آخر امتحان State Board آن ایالت مربوطه را بدهد تا License آن ایالت را بگیرد. برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایتِ دانشکده‌های دندانپزشکی در قسمت International Dental Studies (IDS) رجوع کنید. مثلاً

http://dental.pacific.edu/admissions1/IDS/default.htm

نویسنده: علی اکبر عفتی

/ 1 نظر / 26 بازدید
لیلا

[ماچ][خواب]خیلی با حال بوددددددددددددددددددددددددددددددددددددد دمتون گرم[قلب]