3 سال یک بار میانگین مراجعه ایرانیان به دندانپزشک

این در حالی است که شعار سازمان جهانی بهداشت (80-20) است .یعنی با رعایتبهداشت دهان و دندان ،هر فرد تا سن 80 سالگی باید دارای 20 دندان سالم باشد. در این تعریف استاندارد مراجعه به دندانپزشک هر 6 ماه یک بار است،اما در کشور ما این رقم هر 3 سال یک بار آن هم موقعی که درد به سراغ بیمار می آید، می باشد.در همایش انجمن علمی پریودنتا لوژی اعلام شد عدم رعایت بهداشت و سلامت دهان و دندان موجب بروز 95 درصد بیماریهای گوارشی، 42 درصد بیماریهای لثه در افراد سیگاری، افزایش سکته قلبی و سرطان های ناحیه دهان می شود.
بر اساس نتایج تحقیقات به عمل آمده، درصد بیماریهای لثه در قلیان کش های حرفه ای 30 درصد و سیگاری ها 42 درصد است، اما در غیرسیگاری ها تنها 8 درصد می باشد. مکانیسم اثر دود حاصل از سوختن تنباکو بر روی تراکم استخوانهای اطراف دندانها اثر می گذارد و از تراکم آنها کم می کند. این امر باعث می شود لثه ها و دندانها بدون حمایت باقی بمانند و لقی دندان و التهاب لثه به وجود آید.
قلیان در مقایسه با سیگار نیکوتین بیشتری دارد. همچنین مونوکسید کربن عامل مهمی در بروز سرطان دهان است. سرطان های دهان عارضه شایعی است که اغلب بدون علامت های حاد آغاز می شود. لکه های سفید یا قرمز بدون درد و یا زخم های دردناکی که بیش از 2 هفته طول بکشند، توده های سخت در ناحیه زبان، گونه ها، گردن، زخم های مزمن ناحیه لب بسیاری از علایم سرطان های دهان است.متخصصان اعلام کردند که بیماریهای لثه باعث افزایش احتمال سکته قلبی می شوند. بین بیماریهای لثه و بیماریهای قلبی رابطه مستقیم وجود دارد به طوری که بیماریهای لثه احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی را افزایش می دهند. التهاب لثه ها باعث افزایش پروتئین فیبرونیگن در خون می شود و همچنین آهن خون از میزان طبیعی خود بالاتر می رود و با لخته شدن خون در بدن باعث افزایش سکته قلبی می شود.این در حالی است که90 درصد مردم ایران در سن 40 سالگی دچار بیماریهای لثه می شوند.

/ 0 نظر / 10 بازدید