فلورایدرا بهتر بشناسیم!

 

فلورایدچیست؟

فلوراید یکی از عناصر معدنی موجود در طبیعت است که در محیط بصورت یون فلوراید باقی نمانده و بصورت فلورین یافت می شود.
بی تردید فلوراید یکی از عوامل بسیار مهم در کنترل و پیشگیری از پوسیدگی دندان، هم در کودکان و هم در نوجوانان بوده است. مطالعات وسیع نشان داده است که خواص ضد پوسیدگی فلوراید به روشهای مختلفی اعمال می گردد:
1- افزایش مقاومت نسج دندان به پوسیدگی
2- کاهش پتانسیل پوسیدگی زایی پلاک دندان

چگونه از فلوراید استفاده کنیم؟

بطور کلی دو روش استفاده از فلوراید وجود دارد: (روش سیستمیک ـ روش موضعی)
روش سیستمیک:
1) فلوراید آب آشامیدنی
مناسب ترین و ایده آل ترین روش پیشگیری از پوسیدگی می باشد. میزان اپتیمم آن برای کاهش پوسیدگی 0.7 تا 1.2 PPM ( برحسب آب و هوای منطقه) است. در نواحی گرم مقدار مصرف روزانه آب نوشیدنی بالاتر بوده و طبعاً فلوراید آن باید پایین تر باشد و برعکس. مقادیر بالاتر فلوراید آب، دندانها را بدشکل می سازد وآب اینگونه مناطق باید دفلوریده شود. افراد در مناطقی که فلوراید آب آنها کمتر از میزان اپتیمم است. باید مکمل فلوراید دریافت دارند.
2) مکمل فلوراید
به شکل قرص و قطره می باشد و فقط برای کودکانی که غلظت فلوراید آب آشامیدنی آنها کمتر از حد مجاز می باشد، با توجه به سن کودک، تحت نظر دندانپزشک تجویز می گردد.


روش موضعی:
1) فلورایدتراپی توسط دندانپزشک
دندانپزشک محلول، ژل یا وارنیش های تغلیظ شده فلوراید را براساس ریسک و شدت پوسیدگی بکار می برد. فلوراید تراپی حرفه ای در افراد فاقد پوسیدگی و یا دارای پوسیدگی خفیف، هر 6 ماه یکبارانجام شده و در پوسیدگیهای متوسط و شدید، فواصل مصرف آن کمتر می باشد. پس از فلوراید تراپی به مدت 30 دقیقه به کودک اجازه خوردن و نوشیدن نباید داده شود.

2) فلورایدی که توسط خود بیمار استفاده می شود:
خمیر دندانهای حاوی فلوراید
دهانشویه های فلوراید

خمیر دندانهای حاوی فلوراید: بی شک، شایعترین و وسیع ترین روش استفاده از فلوراید موضعی، خمیردندان می باشد. توصیه می شود در کودکان بالای 3 سال از اینگونه خمیر دندانها استفاده شود. این خمیردندانها در کودکان زیر 6 سال بایستی با نظارت والدین و با احتیاط مصرف شود. [به اندازة یک نخود (Pea Size )]

دهانشویه های فلوراید: مصرف این دهانشویه ها در کودکان زیر 6 سال، بعلت عدم توانایی در کنترل رفلکس بلع توصیه نمی شوند، مگر اینکه استفاده سیستمیک فلوراید مورد نظر باشد.
استفاده از دهانشویه ها در موارد پوسیدگیهای متوسط و یا برای افراد با ریسک بالای پوسیدگی توصیه میگردد. در بیشتر مطالعات، دهانشویه 2/0 درصد سدیم فلوراید به شکل هفتگی و 05/0 درصد سدیم فلوراید بصورت روزانه (قبل از خواب و پس از مسواک دندانها) تجویز می گردد

عوارض جانبی فلورایدآن چیست؟

استفاده از میزان بالای فلوراید به شکل سیستمیک، مشابه هر داروی دیگر عوارضی را در پی خواهد داشت، بویژه در کودکان، مصرف سیستمیک فلوراید باید با احتیاط باشد.
علائم مسمومیت حاد با فلوراید، تهوع، استفراغ ودرد شکم می باشد.

مسمومیت مزمن(فلوروزیس دندانی): عبارت است از جذب مقادیر اضافی فلوراید در طی یک دوره طولانی زمان تکامل دندانها و عامل اصلی آن مصرف آب آشامیدنی حاوی مقادیر بالای فلوراید در نوزادان و کودکان طی 6 سال اول زندگی است.
در خفیف ترین شکل: فلوروزیس خال یا لکه های کوچک سفید مات روی مینای دندانها است و با شدت گرفتن آن لکه ها قهوه ای شده و به تدریج فرورفتگی ایجاد می شود.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید