لبخند زیبا

 چگونه می توانید لبخند درخشانی داشته باشید؟

مراسم ازدواج شما در پیش است و شما می خواهید لبخندتان درخشان ترین باشد. یا شاید یک جلسه مهم در پیش رو دارید. دلیل هرچه باشد، سفید کردن دندان فقط برای ستاره های سینما نیست، و فقط برای یک روز هم نیست. خیلی از مردم شاید دندان هایشان را سفید کرده باشند و احتمالا میلیون ها نفر هم در فکر سفید کردن دندان هایشان هستند. تمایل به داشتن لبخندی درخشان تر بسیار قوی است و سفید کردن دندان به شکل بی خطری رنگ دندان ها را روشن تر می کند و تاثیر این کار می تواند تا 5 سال پا برجا بماند. موثرترین و سالم ترین روش سفید کردن دندان ها، انجام این کار تحت نظارت دندان پزشک است.

آیا سفید کردن برای شما مناسب است؟

عموما سفید کردن برای حداقل 90 درصد افراد موفقیت آمیز است، گرچه ممکن است برای همه انتخاب درستی به شمار نیاید. اگر دندان هایتان در اثر کهولت، مصرف چای، قهوه و دخانیات تیره شده اند، سفید کردن انتخاب خوبی است.  تیره شدگی دندان با رنگ های زرد، نارنجی و قهوه ای به این روش بهتر پاسخ می دهند. تغییر رنگ های خاکستری ناشی از تتراسایکلین و نیز تغییر رنگ های فلوروزیس گرچه روشن تر می شوند، ولی کاملا از بین نمی روند. چنانچه شما دارای دندان های حساس، بیماری لثه یا ساییدگی مینا هستید ممکن است سفید کردن برای شما قابل انجام نباشد. دراین صورت روش های دیگری برای شما توصیه می شود.

مکانیسم سفید کردن دندان

اساس کار در سفید کردن دندان ها بر مبنای شکستن پیوند های دوگانه  پلی فنل ها و سایر رنگدانه ها که عامل رنگی بودن این ترکیبات هستند به وسیله اکسیژن آزاد رها شده از ترکیبات پراکساید (هیدروژن  پراکساید یا آب اکسیژنه یا کارباماید پراکساید) می باشد.

از آن جایی که این فرایند شیمیایی بر روی اجزای تشکیل دهنده دندان تاثیر مخربی ندارد، سفید کردن دندان با این روش هیچ گونه آسیبی به ساختمان دندان وارد نمی کند.

روش های سفید کردن دندان سفید کردن با اشعه (Power Bleaching)

در این روش به دلیل استفاده از دستگاه مخصوص که در واقع که منبع نورانی فیلتر شده با قدرت زیاد است، زمان کار تنها یک یا دو جلسه نیم ساعتی است و بیشترین میزان سفیدی (تا 14 درجه) به دست می آید.

سفید کردن در مطب (In Office Bleaching)

در این روش طی 2 تا 4 جلسه نیم تا یک ساعتی، میزان سفید شدن حد اکثر تا 12 درجه به دست می آید.

سفید کردن در خانه (Home Bleaching)

در این روش دندان پزشک پس از تهیه قالب از دندان های شما، وسیله ای به نام "قاشقک" (Tray) برای شما می سازد. علاوه بر قاشقک، مواد سفید کننده و دستورات مربوط به نحوه استفاده از آن به شما داده خواهد شد. در برخی سیستم ها نحوه کار به صورت استفاده از مواد 4 تا 6 ساعت در روز در ساعات بیداری و طول درمان 4 تا 6 هفته ای و در برخی دیگر شامل استفاده در هنگام خواب شبانه و طول درمان 2 هفته ای می باشد.

خمیر دندان و لاک های حاوی مواد سفید کننده دندان

این روش بیش از آن که برای سفید کردن دندان به صورت یک روش اصلی موثر باشد، برای حفظ سفیدی دندان ها  به مدت طولانی تر پس از سفید کردن با یکی از روش های فوق به کار می رود.

تاثیر این کار تا چه مدت باقی می ماند؟

روشن شدن دندان ها بسته به عادات شما از قبیل مصرف دخانیات و نوشیدن چای و قهوه، بایستی بین 1 تا 5 سال باقی بماند. در این هنگام شما بایستی برای تجدید درمان مراجعه نمایید. سفید کردن مجدد، معمولا سریع تر از دفعه اول انجام می گردد.

آیا این کار عوارضی هم دارد؟

مطالعات متعدد طی پنج سال گذشته ثابت کرده اند که سفید کردن دندان بی خطر و موثراست. انجمن دندان پزشکی امریکا (ADA) شماری از محصولات سفید کننده را تایید نموده است. در بعضی از بیماران ممکن است حساسیت جزیی در دندان ها یا لثه دیده شود که گذرا بوده و مدت کوتاهی پس از اتمام درمان رفع می گردد.

توقع واقع بینانه چه باید باشد؟

هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که دندان های شما چقدر سفید تر خواهد شد. هر مورد با مورد دیگر متفاوت است. میزان موفقیت بستگی زیادی به عامل بد رنگی دندان ها دارد.

رنگ دندان افراد دارای زمینه ای از رنگ های زرد، سبز، آبی یا خاکستری است و سفید کردن دندان این زمینه رنگ را تغییر نمی دهد بلکه آن را روشن تر می کند.

ضمنا این کار بر روی ترمیم ها و روکش ها تاثیری ندارد و رنگ آن ها را تغییر نمی دهد.

سفید کردن دندان در این مطب چه مزایایی دارد؟

در یک جمله: سریعترین، بهترین و سالمترین نتیجه، با هزینه مناسب

 1. به جای مراجعات مکرر و یا استفاده طولانی مدت از روش خانگی، سفید کردن دندان های دو فک در این مطب تنها در یک جلسه انجام می پذیرد.
 2. به دلیل استفاده از بهترین مواد موجود در دنیا و همچنین سیستم تقویت کننده نوری، در ازای هزینه متعادلی که می پردازید، بهترین نتیجه ممکن از بلیچینگ دندان به دست می آید.

مراقبت های بعد از سفید کردن دندان

توصیه می کنیم در 24 ساعت پس از سفید کردن دندان ها از موارد زیر پرهیز نمایید:

مواد غذایی که مجاز هستید در 24 ساعت پس از سفید کردن دندان ها مصرف کنید:

 • چای یا قهوه

 • نوشابه

 • سس قرمز  و سایر سس های رنگی

 • پنیر

 • رب گوجه فرنگی

 • سیگار و سایر دخانیات

 • شکلات

 • و هر چیزی که بر روی  لباس سفید لکه به جا بگذارد.

 • شیر و آب

 • موز و سیب

 • نان سفید

 • سوپ جو

 • خامه

 • ماکارونی با سس سفید

 • گوشت سفید پرندگان بدون پوست

 • ماهی های دارای گوشت سفید

توضیح در مورد تصاویر:

در برخی از تصاویر ممکن است تصاویر قبل و بعد، از نظر میزان روشنایی یکسان به نظر نرسند.

دلیل این مساله اختلاف جزیی نور در هنگام تهیه تصویر و نیز بازتاب بیشتر نور به اطراف درنتیجه روشن تر شدن دندان ها می باشد.

به همین دلیل تصاویر مقایسه ای قبل و بعد از سفید کردن به همراه نمونه رنگ استاندار تهیه شده اند و در واقع مطابقت نمونه رنگ با دندان در تصویر و اختلاف رنگ دندان بر طبق نمونه رنگ استاندارد ملاک است و نه روشنی و تیرگی خود تصویر.

به طور مثال چنانچه رنگ دندان پیش از سفید کردن، A3.5 و پس آن A1 باشد، میزان تغییر رنگ دندان بر طبق نمونه رنگ استاندارد دندان پزشکی معادل 10 درجه خواهد بود.

ترتیب درجات رنگ دندان به ترتیب زیر است:

 B1  A1  B2  D2  A2  C1  C2  D4  A3  D3  B3  A3.5  B4  C3  A4  C4

/ 1 نظر / 11 بازدید
حکیم باشی فرزاد

سلام دکتر جان مطلبتون بسیار جالب و مفید بود . ان شالله که این وبلاگتون پایدار باشه و هر روز موفق تر از روز قبل باشید