دنیای دندان پزشکی

هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر دوستان با حفره دهان، انواع بیماریهای شایع و روشهای درمان مربوطه و کلا بیمار، دندانپزشک و حرفه دندانپزشکی ایست. امید است در وقتی که صرف خواندن این مطالب مکنید مطالبی کاربردی و مفید فرا گرفته و آنها را در مسیر سلامت هر چه بیشتر دهان و دندان بکار گیرید. باعث خوشحالی و دلگرمی ایست که سئوال، پیشنهاد، انتقادی و یا هر مطلبی را که لازم دانستید مطرح فرماید.این سایت شامل اطلاعاتی به زبان فارسی در زمینه مسائل عمومی و اختصاصی دهان و دندان و حرفه دندانپزشکی میباشد.

نویسنده : علی اکبر عفتی ; ساعت ٢:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱/٢۸

 

همان طور که می دانید، یون “فلوراید” ماده است که با ایجاد یک پیوند قوی با ساختار مینای دندان، آن را در برابر پوسیدگی محافظت می کند. یکی از محصولاتی که برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها تولید شده و دارای یون فلوراید می باشد، دهانشویه ای است به نام “Sodium Fluoride” که به صورت محلول ۰/۲% در داروخانه ها در دسترس می باشد.

 

مکانیسم عمل

مکانیسم عمل این دهانشویه از طریق یون فلوراید و به صورت افزایش مقاومت ساختمان مینای دندان در مقابل تحلیل عمل می کند. همچنین یون فلوراید موجود در آن باعث دوباره معدنی شدن(رماینرالیزاسیون) پوسیدگی های سطحی دندان ها و توقف روند پیشرفت پوسیدگی می شود.

مقدار و روش استفاده

همانطور که اشاره شد، این محصول یک دهانشویه است، نه محصول خوراکی !

قبل از مصرف این دهانشویه، ابتدا بایستی تمام سطوح دندان ها به طور کامل با مسواک تمییز شوند و بین دندان ها نیز نخ دندان کشیده شود تا حداکثر جذب فلوراید توسط سطوح دندان ها انجام گیرد.

روزی یک بار و پس از مسواک زدن کامل، مقدار ۵ میلی لیتر از دهانشویه به مدت ۱ دقیقه در دهان گردانده می شود.

حداقل تا ۳۰ دقیقه پس از استفاده از دهانشویه چیزی نخورید، نیاشامید و یا دهانتان را نشویید.

ملاحظات و عوارض جانبی

در صورت استفاده مزمن باعث ایجاد نقاط سفید رنگ بر روی دندان ها می شود.(Mottled Enamel)

اگر محتوای یون فلوراید موجود در آب آشامیدنی بیشتر از ۱/۵ PPM باشد ممکن است مصرف آن به بی رنگ شدن دندان ها منجر شود.

در صورت بلعیدن مقدار زیادی از آن اسهال و استفراغ ایجاد می شود.(Acute Overdose) که در صورت بلعیدن دهانشویه بایستی یک لیوان شیر به فرد داده شود. کلسیم موجود در شیر مانع از جذب یون فلوراید در دستگاه گوارش و ایجاد علائم می شود.

این دهانشویه در کودکان زیر ۶ سال نباید مصرف شود.PageRank Button by webzist