دنیای دندان پزشکی

هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر دوستان با حفره دهان، انواع بیماریهای شایع و روشهای درمان مربوطه و کلا بیمار، دندانپزشک و حرفه دندانپزشکی ایست. امید است در وقتی که صرف خواندن این مطالب مکنید مطالبی کاربردی و مفید فرا گرفته و آنها را در مسیر سلامت هر چه بیشتر دهان و دندان بکار گیرید. باعث خوشحالی و دلگرمی ایست که سئوال، پیشنهاد، انتقادی و یا هر مطلبی را که لازم دانستید مطرح فرماید.این سایت شامل اطلاعاتی به زبان فارسی در زمینه مسائل عمومی و اختصاصی دهان و دندان و حرفه دندانپزشکی میباشد.

نویسنده : علی اکبر عفتی ; ساعت ٥:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٢/۱۱

دندان های آسیا نقش خیلی مهمی در دهان دارند.نگهداری عرض وارتفاع صورت، جویدن، حفظ جایگاه سایر دندان ها از جمله این وظایف است.دندان آسیای بزرگ اول در سن شش سالگی رویش پیدا می کند .این دندان در صورتی که به آن توجه نشود و بهداشت دهان به درستی رعایت نشود خیلی زود دچار پوسیدگی می شود و در بسیاری موارد خیلی زود از بین می رود و باید کشیده شود.با وجود آن که درمان های دندانپزشکی هم اکنون به خوبی قادربه جلوگیری از پوسیدگی ودرمان این گونه از دندان هاست ولی متأسفانه بسیاری از مردم دیر مراجعه می کنند واین دندان ها از بین می روند.
وقتی این دندان ها کشیده می شوند اگر جایشان خالی بماند دندان های مجاور وفک مقابل به طرف ناحیه خالی حرکت کرده ونظم دندان ها به هم می خورد علاوه بر این ارتفاع صورت از دست می رود وسایش در سایر دندان ها به وجود می آید.بنابر این بسیار مهم است که این گونه جاهای خالی در اولین فرصت پر شود.
تا چندین سال قبل تنها راه برای جایگزین کردن این دندان ها استفاده از بریج بود در این روش دودندان مجاور ناحیه خالی تراش می خورد وروکش می شد ودندان مصنوعی در حقیقت به این دو روکش متصل بود.عیب این روش این است که ممکن است پس از چند سال دندان های تراش خورده از بین بروند ومشکل دوچندان شود.
ایمپلنت استفاده از پایه های کاشتنی برای جایگزینی این دندان هاست.هنگامی که از ایمپلنت یا همان دندان کاشتنی برای جایگزینی یک دندان استفاده می شود دیگز نیازی به تراش دندان های مجاور نیست واین دندان ها سالم می مانند .دندان کاشتنی نیرو را مانند دندان طبیعی به استخوان وارد می کند وبنابراین از تحلیل رفتن استخوان در ناحیه کشیده شده جلوگیری می شود ودر نتیجه ابعاد صورت ثابت باقی می ماند.در ضمن این دندان ها باعث جلوگیری از حرکت دندان های مجاور به ناحیه بی دندانی می شوند.
حس اعتماد به نفسی که این دندان ها ایجاد می کنند از دیگر مزایای این دندان ها است.PageRank Button by webzist