دنیای دندان پزشکی

هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر دوستان با حفره دهان، انواع بیماریهای شایع و روشهای درمان مربوطه و کلا بیمار، دندانپزشک و حرفه دندانپزشکی ایست. امید است در وقتی که صرف خواندن این مطالب مکنید مطالبی کاربردی و مفید فرا گرفته و آنها را در مسیر سلامت هر چه بیشتر دهان و دندان بکار گیرید. باعث خوشحالی و دلگرمی ایست که سئوال، پیشنهاد، انتقادی و یا هر مطلبی را که لازم دانستید مطرح فرماید.این سایت شامل اطلاعاتی به زبان فارسی در زمینه مسائل عمومی و اختصاصی دهان و دندان و حرفه دندانپزشکی میباشد.

نویسنده : علی اکبر عفتی ; ساعت ۱:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/۱٤

هر گاه یک ماده اسیدی به مدت طولانی و مداوم بر روی سطح دندان ها تماس داشته باشد، سایش شیمیایی رخ می دهد که در طی آن مینای دندان به مرور از بین می رود. با از بین رفتن مینا، عاج در معرض محرک های داخل دهان قرار گرفته و دندان دردناک می شود و با پیشرفت سایش منجر به مرگ دندان می شود.

درمان سایش های شیمیایی وسیع دندان ها، هزینه های گران دندانپزشکی ترمیمی را برای برگرداندن ظاهر و عملکرد دوباره دندان ها می طلبد.

این نوع سایش با سایشی که توسط اسید ناشی از باکتری های پوسیدگی زا حاصل می شود متفاوت است. در این نوع سایش تمام سطوح دندان ها دچار خوردگی ناشی از اسید می شوند، در حالی که در پوسیدگی دندانی فقط مناطقی از دندان در اثر اسید ناشی از باکتری ها دچار خوردگی و پوسیدگی می شود.

علل ایجاد سایش شیمیایی در دندان ها:

نوشیدنی های گازدار اسیدیته ی بالایی دارند و به سرعت مینای دندان را حل می کنند.

اختلالات گوارشی مانند استفراغ های مکرر و برگشت اسید معده به دهان، موجب خوردگی شیمیایی دندان ها می شوند.

آبمیوه های خالص نیز دارای مقداری اسید هستند که در صورت مصرف مداوم و نگه داشتن آن ها در محیط دهان ایجاد سایش شیمیایی در دندان ها می کنند.

توصیه هایی برای جلوگیری از سایش شیمیایی دندان ها:

۱- از نوشیدن نوشیدنی های گاز دار تا حد امکان بپرهیزید و بیشتر از نوشیدنی های سالم مانند آب(دارای فلوراید)، چای، قهوه و شیر استفاده کنید.

۲- بلافاصله پس از نوشیدن مایعات اسیدی و یا پس از استفراغ، مسواک نزنید. چون اسید باعث نرم شدن مینای دندان شده است و مسواک مینای نرم شده را از روی دندان ها بر می دارد و روند سایش سریع تر می شود. پس از خوردن مایعات اسیدی دهانتان را با آب بشویید و یک ساعت صبر کنید بعد مسواک بزنید. در طی این یک ساعت کلسیم موجود در بزاق با مینای نرم شده ترکیب شده و آن را تا حدودی سخت می کند.

۳- سریعا نسبت به درمان اختلال گوارشی که منجر به برگشت اسید معده به دهان می شود اقدام کنید.PageRank Button by webzist