دنیای دندان پزشکی

هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر دوستان با حفره دهان، انواع بیماریهای شایع و روشهای درمان مربوطه و کلا بیمار، دندانپزشک و حرفه دندانپزشکی ایست. امید است در وقتی که صرف خواندن این مطالب مکنید مطالبی کاربردی و مفید فرا گرفته و آنها را در مسیر سلامت هر چه بیشتر دهان و دندان بکار گیرید. باعث خوشحالی و دلگرمی ایست که سئوال، پیشنهاد، انتقادی و یا هر مطلبی را که لازم دانستید مطرح فرماید.این سایت شامل اطلاعاتی به زبان فارسی در زمینه مسائل عمومی و اختصاصی دهان و دندان و حرفه دندانپزشکی میباشد.

نویسنده : علی اکبر عفتی ; ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/٢۸

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مصرف چیپس و بیسکویت امکان ابتلا به پوسیدگی دندان را افزایش می دهد.

دکتر "رضا آمری نیا" روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه عوامل تغذیه اى نقش موثری بر ایجاد پوسیدگى دندان دارند، افزود: مصرف چیپس و بیسکویت به دلیل سرشار بودن از کربوهیدرات هاى قابل تخمیر در افزایش پوسیدگی دندان ها موثر است.

وی با بیان اینکه کربوهیدرات هاى قابل تخمیر ماده ایده آل براى باکترى هاست، اظهار داشت: فرآورده هاى اسیدى ناشى از کربوهیدارت های قابل تخمیر موجب کاهش PH بزاق و فراهم شدن زمینه براى تولید پوسیدگى دندان می شود.

وی افزود: مواد قندى تخمیر شونده در چهار گروه مواد غذایی از جمله حبوبات، میوه جات، فرآورده هاى لبنى و مواد قندى وجود دارد.

این متخصص تصریح کرد: با وجود اینکه برخی سبزیجات نیز شامل مواد قندى تخمیر شدنى هستند اما گزارشى مبنى بر پوسیدگى زایى آنها تاکنون ارائه نشده است.

آمری نیا گفت: پوسیدگى دندان یکى از رایج ترین بیمارى هاى عفونى است و براساس گزارشات موجود میزان ابتلا به این بیماری پنج برابر رایج تر از آسم است.

وی افزود: ایجاد پوسیدگى دندان به عواملى همچون ترکیبات مینا و عاج، محل قرارگیرى دندان ها، نوع و میزان بزاق، وجود شیارها و حفرات در تاج دندان، ترکیبات بزاق و روش زندگی نیز، بستگى دارد.
وی تاکید کرد: بزاق هاى الکالوئیدى اثر پیشگیرانه داشته و بزاق های اسیدى موجب افزایش خطر پوسیدگى دندان مى شوند.

آمری نیا یادآور شد: آشامیدنى ها و تعداد وعده هاى غذایى با تاثیرى که بر روى میکروب هاى موجود در محیط دهان و دندان دارند، دارای نقش مهمى در تکامل دندان، لثه، نسوج و ساختار استخوانى محیط دهان و همچنین، پیشگیرى از انواع بیمارى هاى دهان و دندان هستند.


PageRank Button by webzist