دنیای دندان پزشکی

هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر دوستان با حفره دهان، انواع بیماریهای شایع و روشهای درمان مربوطه و کلا بیمار، دندانپزشک و حرفه دندانپزشکی ایست. امید است در وقتی که صرف خواندن این مطالب مکنید مطالبی کاربردی و مفید فرا گرفته و آنها را در مسیر سلامت هر چه بیشتر دهان و دندان بکار گیرید. باعث خوشحالی و دلگرمی ایست که سئوال، پیشنهاد، انتقادی و یا هر مطلبی را که لازم دانستید مطرح فرماید.این سایت شامل اطلاعاتی به زبان فارسی در زمینه مسائل عمومی و اختصاصی دهان و دندان و حرفه دندانپزشکی میباشد.

نویسنده : علی اکبر عفتی ; ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٩

خمیر دندان ها به پالیش کردن و تمیز کردن سطح دندان ها کمک می کنند. خمیر دندان ها متشکلند از مواد ساینده ای از قبیل اکسید های سیلیکون، اکسید های آلومینیوم، گرانولر پلی وینیل کلراید، آب، مواد جاذب رطوبت، دترجنت(صابون)، مواد معطر، مواد با اثر درمانی از قبیل فلوراید، پیروفسفات و همچنین مواد رنگی و نگه دارنده ها.

با خواندن متن زیر شما می توانید خمیر دندانی بخرید که علاوه بر رنگ و طعم دلخواه تان بتواند از دندان های شما مراقبت کند.

خمیردندان های ضد پوسیدگی: خمیر دندان هایی هستند که حاوی یون های آزاد فلوراید هستند. این خمیر دندان ها باعث استحکام لایه خارجی مینای دندان شده و به این ترتیب باعث کاهش خطر پوسیدگی دندان می شوند. اگر شما از سنین بعد از دو سالگی خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید و به مصرف آن تا سنین بالاتر ادامه دهید، می توانید تا حدود ۴۰ درصد از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید. برای خرید این خمیر دندان ها دقت کنید که کلمه فلوراید دار به زبان کشور سازنده بر روی تیوب آن درج شده باشد. استفاده از این خمیر دندان به همه افراد با سن بالای ۲ سال توصیه می شود.

خمیر دندان های ضد جرم: این خمیر دندان ها حاوی مواد ساینده زیادی است که هم قطر این ذرات ساینده زیاد است و هم قدرت سایندگی شان بالاست. در صورت استفاده روزانه و متناوب از این خمیر دندان ها، مینای دندان دچار سایش شده و دندان های شما به مواد خوراکی سرد یا گرم یا شیرین و … حساس و دردناک می شود. ذرات ساینده این خمیر دندان ها سایش لثه را نیز در پی دارند. این خمیر دندان فقط برای افراد سیگاری و آن هم برای استفاده  حداکثر یک بار در هفته توصیه می شود و برای افراد دیگر مضر است.

خمیر دندان های ضد حساسیت: این خمیر دندان ها مخصوص افرادی است که دندان هایشان با این که فاقد هر نوع پوسیدگی است، با خوردن بستنی، آب یخ، چای داغ و … به مدت چند ثانیه درد تند و تیزی می گیرد. این خمیر دندان ها برای استفاده دائمی و روزمره نیست و به طور معمول پس از دو هفته استفاده باید دوباره از خمیر دندان معمولی تان استفاده کنید. در صورتی که علت تیر کشیدن گذرای دندان، وجود یک پوسیدگی یا تحلیل لثه باشد، نباید از این خمیر دندان استفاده کرد و باید برای راه حل اساسی به دندانپزشک مراجعه نمود.

خمیر دندان های سفید کننده: این خمیر دندان ها حاوی مواد ساینده و پاک کننده صابونی قوی می باشند که موجب تمیزی و سفیدی و شفافیت دندان ها می شوند. در صورتی که دندان های سالم و فاقد هر نوع پوسیدگی دارید از این خمیر دندان ها استفاده کنید، در غیر این صورت مواد شیمیایی قوی موجود در این خمیر دندان ها به طور مستقیم روی عاج قرار گرفته و باعث حساسیت و درد دندان می شوند.

خمیر دندان مخصوص کودکان: این خمیر دندان ها با طعم ها و رنگ های مختلفی تهیه می شوند تا بچه ها به شوق خوردن یک خمیر دندان خوشمزه هم شده مسواک بزنند. اما توجه داشته باشید که چنانچه کودک شما دارای سن کمتر از ۲ سال است باید از خمیر دندان “بدون فلوراید” استفاده کند. کودکان قبل از ۲ سالگی معمولا مقداری از خمیر دندان را قورت می دهند. این خوردن خمیر دندان و جذب فلوراید موجود در آن می تواند باعث مسمومیت کودک در کوتاه مدت و یا سبب بدرنگ شدن دندان ها  در طولانی مدت شود که این عارضه “فلوئوروزیس” نامیده می شود.
نویسنده : علی اکبر عفتی ; ساعت ٦:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٥

وقتی به یک داروخانه سر می زنید تا مسواک جدیدی بخرید گاهی هم وسوسه می‌شوید به جای مسواک‌های دستی، یک مسواک برقی بخرید ولی فکر می‌کنید مسواک‌های برقی بهتر از مسواک‌های دستی دندان‌ها را تمیز می‌کنند؟


● چه کسانی بخرند؟
شاید شما هم یک مسواک برقی در منزلتان داشته باشید و از آن هر شب برای مسواک زدن دندان‌هایتان استفاده کنید. ولی مسواک برقی برای افراد خاصی، مفیدتر است.
▪ کوچولوها: یکی از این گروه‌ها کودکانی هستند که اصلا‌ علاقه‌ایی به مسواک زدن ندارند، شکل‌های رنگی و طراحی ویژه کودکان در این مسواک‌ها می‌تواند کودکان را به مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان تشویق کند.
▪ پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها: سالمندان نیز می‌تواند با خرید یک مسواک برقی از مزایای آن بهره ببرند. در دوران سالمندی به دلیل کاهش توانایی‌های عضلات و مفاصل و یا بیماری‌های مثل پارکینسون، کنترل کارهای دقیقی مثل مسواک زدن برای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها دشوار باشد. این مسواک می‌تواند به سالمندان کمک کند بدون تلاش و صرف وقت زیاد بهداشت دندان‌هایشان را رعایت کنند.
▪ معلولان: کودکان عقب‌مانده ذهنی و جسمی نیز از گروه افرادی هستند که هدیه کردن یک مسواک برقی به آنها می‌تواند برایشان بسیار مفید باشد. این کودکان معمولا خودشان توانایی مسواک زدن کامل و درست را ندارند و این کار به وسیله والدین و یا مربی‌هایشان انجام می‌شود به این ترتیب فردی که از این کودکان نگهداری می‌کند می‌تواند راحتر و با صرف وقت کمتر و مؤثرتر دندان‌های این معلولان را مسواک کند.
▪ نوجوانان: گروه آخر از افرادی که خرید و استفاده از مسواک برقی به آن‌ها توصیه می‌شود، نوجوانان و جوانانی هستند که دندان‌هایشان را ارتودنسی کردند و روی دندان‌هایشان براکت‌ها و سیم‌هایی وجود دارد که محل‌ گیرکردن باقی‌مانده موادغذایی است و اگر دندان‌ها در مجاورت این وسایل به درستی مسواک زده نشوند، ارتودنسی خود می‌تواند موجب پوسیدگی دندان‌های این افراد شود. اگر نوجوان شما به ویژه ارتودنسی کرده است و توجه چندانی بر حفظ بهداشت دهان و دندان‌هایش ندارد، می‌توانید برایش یک مسواک برقی خریداری کنید. این مسواک‌ها در زمان کوتاهی دور براکت‌ها را تمیز کرده و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کنند ولی پیش از خرید آن با دندان‌پزشک درباره خرید نوع مناسب و روش درست استفاده از آن مشورت کنید.


● دندانپزشکان چه می‌گویند؟
شاید تصور کنید مسواک‌های برقی بهتر از مسواک‌های دستی دندان‌ها را تمییز می‌کنند و کارآمدتر هستند ولی حقیقت این است که دندانپزشکان نظر متفاوتی دارند. مسواک‌های برقی هیچ برتری بر مسواک‌های دستی ندارند ولی نکته‌ایی که در استفاده از آن نهفته است، شور و شوقی است که در هر کس برای مسواک زدن دندان‌هایشان با آن ایجاد می‌کنند.
نتایج مطالعات محققان نشان می‌دهد استفاده از مسواک برقی در طولانی مدت، اثرات مفید بیشتری نسبت به مسواک دستی ندارد ولی این اثرات در کوتاه مدت بسیار چشمگیرند. به این صورت که افرادی که از مسواک برقی استفاده می‌کردند، التهاب لثه‌هایشان که (ژنژیویت) نامیده می‌شود در مدت کوتاهی بهبود یافت. ما انسان‌ها این گونه عادت کرده‌ایم که هر تغییر آزمایشی جدیدی در زندگیمان رخ می‌دهد، موجب می‌شود رفتارمان بهبود پیدا کند و مسواک برقی هم از این قانون مستثنی نیست. چون یک وسیله جدید را آزمایش می‌کنیم و روزهای اول علاقه زیادی به استفاده منظم از آن داریم و بدون شک در آن روزها بهداشت دهان و دندان‌هایمان بسیار بهتر رعایت خواهد شد. چون خود این مسواک‌ها حرکت‌های گوناگونی را به صورت خودکار روی سطح دندان‌ها انجام می‌دهند، به مهارت دستی کمتری برای مانوردادن در سطوح مختلف دندانی نیاز است.
حقیقت این است که فرق چندانی نمی‌کند که شما کدامیک از این مسواک‌ها را انتخاب می‌کنید و چه مقدار پول می‌پردازید. گرچه اگر شما به سراغ انواع معتبرتر و استاندارد بروید، از آسیب‌هایی که ممکن است مسواک‌های برقی غیر استاندارد به لثه‌ها و دندان‌هایتان برساند در امان بمانید ولی آنچه خیلی بیش از خرید مسواک برقی اهمیت دارد، روش مسواک زدن دندان‌هایتان است.
شما اگر روش درست مسواک زدن دندان‌هایتان را از دندان‌پزشکتان یاد بگیرید دیگر چندان فرقی نمی‌کند با یک مسواک دستی مسواک می‌زنید و یا از یکی از مدل‌های مسواک برقی استفاده می‌کنید.


● راهنمای استفاده از مسواک برقی
۱) قبل از استفاده از مسواک برقی جدیدی که خریداری کرده‌اید، بروشور آن را به دقت بخوانید. در این راهنمای مصرف نوشته شده است که شما از چه روشی باید استفاده کنید تا بهترین استفاده را از آن مسواک برقی ببرید و بدون آسیب به لثه و دندان‌هایتان به مؤثرترین صورت ممکن دندانهایتان را مسواک بزنید.
۲) کارکردن با مسواک برقی اندکی متفاوت از مسواک دستی است. شما در کارکردن با مسواک برقی دیگر چندان نیاز نیست که حرکت‌های زیادی با انگشتانتان بر روی سر مسواک انجام دهید. بلکه مسواک را به آرامی بر روی سطوح دندان‌ها حرکت دهید تا موهای مسواک که با نیروی موتور به الگوی متفاوت حرکت می‌کنند، دندان‌ها را پلاک میکروبی پاک کنند.
۳) از نیروی زیادی هنگام استفاده از مسواک برقی بر روی دندان‌ها و لثه‌هایتان وارد نکنید. این کار باعث نخواهد شد دندان‌هایتان بهتر تمییز شوند فقط موجب آسیب لثه خواهد شد. فقط وارد کردن یک نیروی علایم کافی است.
نویسنده : علی اکبر عفتی ; ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱٦

عده معدودی از سلمانی‌ها، شاگرد زرگرها و عطارها را میتوان اولین افرادی دانست که با استفاده از روش‌های گوناگون، مبادرت به کشیدن دندان، گذاشتن روکش، ساختن دندان مصنوعی و یا برای تسکین دردها و اورام دهانی آنهم با وسایل بسیار اولیه مبادرت به انجام امور دندانپزشکی میکردند.

بعدها مسئله آموزش دندانپزشکی مطرح شد که پیشگامان این حرکت را میتوان کتر میلچارسکی، دکتر سیاح و برخی دیگر از دندانپزشکان آن زمان دانست. ذکر این نکته لازم است که دندانپزشکی شاخه‌ای ازطب میباشد و تنها کلاس طب تا سال ۱۲۹۷ در مدرسه دارالفنون بود.

درآبان ماه آن سال کلاس طب به مدرسه طب تغییر کرد و در نتیجه این مدرسه دارای اتاق و رییس جداگانه‌ای گشت که محل آن در حیاط بزرگ دارالفنون قرارداشت. با گذشت زمان وبا جدا شدن مدرسه طب از دارالفنون چنداتاق درحیاط وزارت معارف به آن اختصاص داده شد.

در سال ۱۳۰۰ که دکتر سیاح تحصیلات خود را دراروپا به پایان رسانید، به ایران مراجعت و با افرادی نظیردکترمیلچارسکی، دکتراشتومپ و دکتر استپانیان آشنا شد. اکثرآنها پزشکان مخصوص دربار بودند. در آن زمان به پیشنهاد دکترمیلچارسکی و دکتر سیاح وتصویب مسوؤلین وقت دستور راه‌اندازی مدرسه دندانسازی داده شد.این مدرسه در سال تحصیلی ۱۳۰۹-۱۳۱۰ وابسته به مدرسه عالی طب و مدیریت آن به عهده دکتر میلچارسکی و بعد به دکتر سیاح واگذارگردید. در آن زمان مدرسه دندانسازی دارای دو اتاق و یک زیر زمین بود که امور درمانی، لابراتوری و اداری در آن انجام می گرفت.

تجهیزات و برخی از مواد عبارت بودند از چند صندلی با سلفدان‌های حلبی، چهار عدد چرخ پائی دندانپزشکی جهت کلینیک، یک میز چوبی، سه عدد چهارپایه، یک ولکانیزاتور و گچ ساختمانی که توسط محمدخان اولین مستخدم مدرسه دندانسازی کوبیده میشد و الک میگردید.

آموزش‌های نظری و عملی در این مقطع توسط دکتر آشوت هاروطونیان و شهریار سلامت انجام می شد.

پایه دانشگاه به سبک دانشگاه‌های اروپایی در سال ۱۳۱۳ ریخته شد. در مهرماه آن سال دکتر سیاح رئیس دانشکده ودکترمحسن لک عهده دار تدریس کلینیکی شدند. دوره آن پنج سال بود که چهارسال آن صرف آموزش‌های عملی ونظری میگردیدو یکسال جهت تهیه وتدوین پایان نامه.

 
نویسنده : علی اکبر عفتی ; ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱٦

معجزه ای به نام ایمپلنت

شاید برای بسیاری از ما حتی تصور عارضه ای به نام بی دندانی سخت باشدولی متأسفانه به دلایل زیادی این احتمال وجود دارد که یک یا چند دندان خود را از دست بدهیم.تا چند دهه پیش اگر چنین اتفاقی می افتاد هیچ راه حلی به جز استفاده از دندان های مصنوعی با آن هیبت خاصشان نبود ولی هم اکنون خوشبختانه ایمپلنت ها می توانند مفهوم بی دندانی را بی معنی کنند.

شاید باور نکنید که این آقائی که در تصویر می بینید تعداد زیادی از دندان های فک بالا را ندارد و آن ها را با ایمپلنت جایگزین کرده است وی هم اکنون می تواند به راحتی غذا های مورد علاقه اش را بخورد، بخندد ، صحبت کند واز زندگی لذت ببرد بدون این که نگران دیده شدن گیرههای دندان مصنوعی ویا صدا کردن آن در حین غذا خوردن باشد.بسیار باید خوشحال باشیم که چنین درمانی به جمع درمان های دندانپزشکی اضافه شده است دیگر هیچ جای نگرانی برای بی دندان شدن وجود ندارد.
تصاویر زیر نشان می دهد که این بیمار چگونه مورد درمان قرار گرفته است.همانطورکه دیده می شوداکثر دندان ها درفک بالا وجود ندارد وبه جای آن ها از پنج پایه ایمپلنت استفاده شده است.

پروتز این شخص (یعنی دندان های جدید)به صورت پیچ شونده می باشد و بر روی پایه های ایمپلنت پیچ میب شود.این پروتز کاملا" در دهان ثابت است.

از مزایای پروتز پیچ شونده این است که اگز به هر دلیلی بخواهیم ایمپلنت ها را چک کنیم ویا تمیز نمائیم دندانپزشک به راحتی می تواند پروتز را باز کرده ومجددا" نصب نماید.
تصویر پروتز در دهان بیمار را مشاهده می نمائید.

شاید هیچ لحظه ای برای یک دندانپزشک شیرین تر از دیدن لبخند رضایت آمیز بیمار پس از درمان نباشد.
نویسنده : علی اکبر عفتی ; ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٦

در پنج رنگ سا خت سوئیس
نویسنده : علی اکبر عفتی ; ساعت ٤:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٦

با دیدن این تصاویر شاید کمی به خودتان بیاید که بهداشت دندانهای خود را به خوبی رعایت کنید.PageRank Button by webzist